„BohaterON - włącz historię” edycja 2021 - SOSW

„BohaterON - włącz historię” edycja 2021 - SOSW

W tym roku szkolnym uczniowie pod kierunkiem p. Katarzyny Zalewskiej wzięli udział w projekcie „BohaterON - włącz historię”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Projekt ma edukować, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Celem projektu jest także uhonorowanie i upamiętnienie Powstańców Warszawskich.

W ramach projektu zostały przeprowadzone w trzech zespołach klasowych (28 uczniów), na lekcji języka polskiego, zajęcia dotyczące tematyki Powstania Warszawskiego.

Uczniowie zostali zapoznani z indywidualnymi historiami Powstańców Warszawskich. Przeprowadzono lekcje na temat Powstania Warszawskiego i wartości patriotycznych.  Uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej poznali wzruszającą historię o  <<„MAŁYM” roznosicielu NADZIEI>>, starsi uczniowie z kl. branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy zapoznali się z życiem codziennym podczas powstania warszawskiego na podstawie specjalnie przygotowanego we współpracy z Historią bez cenzury odcinka  „Głód, brud i wesela – codzienność podczas Powstania Warszawskiego”.

Podczas tych spotkań uczniowie utrwalali najistotniejsze wiadomości na temat tego ważnego wydarzenia z historii naszego kraju, poznawali sylwetki powstańców, oglądali zdjęcia zniszczonej Warszawy oraz pracowali samodzielnie wykorzystując metody aktywizujące. Uczniowie włączyli się też aktywnie w przygotowanie gazetki poszerzającej wiedzę na temat Powstania Warszawskiego.

Dodatkową wartością będzie wycieczka do Warszawy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, dzięki której chociaż częściowo młodzież biorąca udział w Projekcie „BohaterON” pozna miejsca związane z Powstaniem Warszawskim.

Udział w tej specjalnej lekcji historii, jaką jest ogólnopolska kampania „BohaterON - włącz historię” wpłynął na rozbudzenie uczuć patriotycznych i dumy narodowej wśród naszych uczniów.

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.