BERNARDA ROŚĆ - LAUREATKĄ NAGRODY IM. O. KOLBERGA "ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ"

BERNARDA ROŚĆ -  LAUREATKĄ NAGRODY IM. O. KOLBERGA "ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ"

BERNARDA ROŚĆ WYBITNA PODLASKA TKACZKA LUDOWA ZOSTAŁA LAUREATKĄ NAGRODY IM. OSKARA KOLBERGA "ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ" -  NAJWAŻNIEJSZEJ I NAJSTARSZEJ NAGRODY W POLSCE W DZIEDZINIE KULTURY TRADYCYJNEJ.
To prestiżowe Wyróżnienie honoruje całokształt działalności twórczej Artystki Bernardy Rość, wyróżnia jej wybitne osiągnięcia na rzecz ocalenia podlaskiej tkaniny dwuosnowowej oraz zachowania podstawowych kanonów sztuki ludowej, za kultywowanie autentycznych wartości kultury regionalnej Podlasia.
Bernarda Rość jest wybitną i niezwykle utytułowaną podlaską tkaczką, urodzoną w Korycinie, Powiat Sokólski. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego, od przeszło 46 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach, a jej prace znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.  Wełniane dywany komponowane przez artystkę ludową Bernardę Rość na czteronicielnicowym warsztacie tkackim techniką podwójną zaliczane są do arcydzieł rękodzieła ludowego. Mistrzostwo wykonania podparte prawie 50-letnim stażem pracy twórczyni, niezwykła staranność i precyzyjność w rozmieszczeniu poszczególnych elementów sprawiają, że widz staję się niejako uczestnikiem prezentowanych scen. Są to tkane obrazy, które stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Jej prace przesiąknięte są regionalną tradycją , w której twórczyni wzrastała. 
Bernarda Rość jest twórczynią zajmującą się tkactwem z wielkim zrozumieniem swej twórczej roli dla Regionu Podlasie a jej twórczość i działalność popularyzatorska na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej nieustannie są doceniane przez najwyższe gremia. Już w wieku 30 lat została uhonorowana prestiżową NAGRODĄ i STYPENDIUM IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO w Dziedzinie Twórczości Ludowej w dowód uznania za jej dotychczasowy dorobek artystyczny. Potem przyszły kolejne sukcesy: STYPENDIUM TWÓRCZE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w Kategorii „Twórczość Ludowa", STYPENDIUM ARTYSTYCZNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania Kultury i Opieki nad Zabytkami, STYPENDIUM ARTYSTYCZNE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w Dziedzinie Twórczość Ludowa w ramach Programu na Upowszechnianie Kultury – KULTURA W SIECI. W 2016 roku Pani Bernarda zrealizowała program MKiDN „MISTRZ TRADYCJI”, w ramach którego tajniki tej trudnej, misternej i już unikatowej techniki tkackiej przekazała córce Agnieszce Iwanickiej, która obecnie z powodzeniem samodzielnie wykonuje tkaninę dwuosnowową i kontynuuje wielopokoleniową rodzinną tradycję. 

Twórczość Pani Bernardy była prezentowana m.in. w salonach STAREJ KORDEGARDY w ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH, w salach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Wsi Radomskiej, GALERII SZTUKI LUDOWEJ Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, GALERII SPODKI Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. 
Twórczyni od wielu lat współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, instytucjami muzealnymi, Parkiem Kulturowym Korycin - Milewszczyzna, władzami gminnymi i samorządowymi, dyrekcją szkół, dyrekcją Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, realizuje szereg projektów kulturalnych promujących i reaktywujących podlaską tkaninę dwuosnowową.  W roku 2018 Twórczyni całym sercem zaangażowała się w stworzenie sali etnograficznej poświęconej tkactwu dwuosnowowemu w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna. Chętni mogą uczyć się w Ludowej Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej misternej sztuki tkactwa podwójnego pod kierunkiem mistrzyni Pani Bernardy. 
Dywany dwuosnowowe Pani Bernardy dzięki wybitnym walorom artystycznym i bogactwu treści uznawane są za najwyższe osiągnięcie w hierarchii ludowego tkactwa, dlatego jej prace były i są eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, np. na Ogólnopolskiej Wystawie Pokonkursowej „Dzieło Oskara Kolberga w Sztuce Ludowej”, Ogólnopolskiej Wystawie „Ludowa Rzeźba, Malarstwo i Dywany Dwuosnowowe Polski Północnej”, na Międzynarodowej Wystawie „Białostocka Sztuka Ludowa”  w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowej Wystawie „Wyroby Ludowe Białostocczyzny” w Sofii (Bułgaria), na Wystawach Rękodzieła Ludowego w JAPONII organizowane przez Panią Izumi Fujita, z którą Artystka Pani Bernarda współpracuje od kilkunastu lat (OSAKA, KAMAKURA, TOKIO). Tkaniny dwuosnowowe Pani Bernardy poszukiwane nie tylko w kraju, ale i za granicą, z uwagi na unikalną technikę wykonania, bogactwo treści stały się rewelacją w skali światowej Jej dywany zdobią domy koneserów i pasjonatów sztuki ludowej na całym świecie: i w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Szwajcarii, Japonii, Ameryce (Kanada, USA), Belgii i we Włoszech, Niemczech. itd.
Postawa Twórczyni Ludowej Bernardy Rość utrwalająca wśród młodzieży i rzeszy odbiorców folklor i tradycje kultury regionalnej, jej dotychczasowa działalność artystyczna, kulturotwórcza poprzez liczne ekspozycje, wystawy, warsztaty i pokazy tkania w kraju i za granicą stanowią trwały i namacalny wkład na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej a jej osoba na trwałe zapisze się w dorobku kulturalnym i historii Podlasia. 
Uroczysta Gala wręczenia MEDALU IM. OSKARA KOLBERGA dla Twórczyni Bernardy Rość odbędzie się 1 lipca 2021 r. na ZAMKU KRÓLEWSKIM w Warszawie.

B. Depkun

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.