Bernarda Rość laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Bernarda Rość laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

„BERNARDA ROŚĆ WYBITNA PODLASKA TKACZKA LUDOWA UHONOROWANA MEDALEM IM. OSKARA KOLBERGA PRZEZ WICEPREMIERA, MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO i SPORTU PROF. PIOTRA GLIŃSKIEGO.

1 LIPCA w SALI WIELKIEJ ASAMBLOWEJ NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagrody i Medalu im. Oskara Kolberga „ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ” dla ARTYSTKI BERNARDY ROŚĆ.

Przepiękna doniosła uroczystość pełna wzruszeń honorująca całokształt działalności artystycznej Bernardy Rość. Nagroda jest dowodem uznania dla jej wybitnych osiągnięć na rzecz ocalenia podlaskiej tkaniny dwuosnowowej. Jak napisał w liście Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński „Laureaci są wybitnymi kontynuatorami depozytariuszami unikalnych umiejętności artystycznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie (…)”. Dodatkowo Minister podziękował twórcom kultury ludowej „za ogromny i niepowtarzalny wkład do skarbca kultury narodowej”. List do zgromadzonych laureatów i uczestników Gali odczytał Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Minister Jarosław Sellin (na zdjęciach z Bernardą Rość).

W tej wyjątkowej i uroczystej dla Bernardy Rość chwili towarzyszyła jej najbliższa rodzina: Mąż Józef Rość, córka Bogusława Depkun z mężem oraz przedstawiciele władz samorządowych w osobie Wójta Gminy Korycin Mirosław Lech i Sołtysa wsi Szaciłówka Tadeusz Walenciej. Gościem na gali był również Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Pan Waldemar Majcher (na zdjęciu z Bernardą Rość).

Nagroda im.Oskara Kolberga jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie kultury ludowej w Polsce, które jest nieprzerwanie przyznawane od 1974 roku, a jego patronem jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor, twórca największego w XIX wieku zbioru źródeł etnograficznych. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości, wyróżnia najwybitniejszych twórców i popularyzatorów kultury ludowej.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Realizację konkursu i uroczystej Gali prowadzi Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Stałymi partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Nagroda jest wspaniałym uhonorowaniem pracy artystycznej naszej kochanej Ludowej Artystki Bernardy Rość, która od zawsze wierna jest swojej pięknej pasji tkaninie dwuosnowowej, obdarzyła ją bowiem prawdziwą miłością”.

 

Charakterystyka drogi twórczej Bernardy Rość:

„Bernarda Rość jest wybitną i niezwykle utytułowaną podlaską tkaczką, obecnie mieszka i tworzy we wsi Szaciłówka, Powiat Sokólski. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego, od przeszło 46 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach, a jej prace znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą.  Wełniane dywany komponowane przez artystkę ludową Bernardę Rość  na czteronicielnicowym warsztacie tkackim techniką podwójną  zaliczane są do arcydzieł rękodzieła ludowego.  Mistrzostwo wykonania podparte prawie 50-letnim stażem pracy twórczyni, niezwykła staranność i precyzyjność w rozmieszczeniu poszczególnych elementów sprawiają, że widz staję się niejako uczestnikiem prezentowanych scen. Są to tkane obrazy, które stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Jej prace przesiąknięte są regionalną tradycją , w której twórczyni wzrastała.

Bernarda Rość jest twórczynią zajmującą się tkactwem z wielkim zrozumieniem swej twórczej roli dla Regionu Podlasie a jej twórczość i działalność popularyzatorska na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej nieustannie są doceniane przez najwyższe gremia. Już w wieku 30 lat została uhonorowana prestiżową NAGRODĄ i STYPENDIUM IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO w Dziedzinie Twórczości Ludowej w dowód uznania za jej dotychczasowy dorobek artystyczny. Potem przyszły kolejne sukcesy: STYPENDIUM TWÓRCZE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w Kategorii „Twórczość Ludowa”, STYPENDIUM ARTYSTYCZNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania Kultury i Opieki nad Zabytkami, STYPENDIUM ARTYSTYCZNE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w Dziedzinie Twórczość Ludowa w ramach Programu na Upowszechnianie Kultury – KULTURA W SIECI. W 2016 roku Pani Bernarda zrealizowała program MKiDN „MISTRZ TRADYCJI”, w ramach którego tajniki tej trudnej, misternej i już unikatowej techniki tkackiej przekazała córce Agnieszce Iwanickiej, która obecnie z powodzeniem samodzielnie wykonuje tkaninę dwuosnowową i kontynuuje wielopokoleniową rodzinną tradycję.

Twórczość Pani Bernardy była prezentowana m.in. w salonach STAREJ KORDEGARDY w ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH, w salach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Wsi Radomskiej, GALERII SZTUKI LUDOWEJ Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, GALERII SPODKI Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Dywany dwuosnowowe Pani Bernardy dzięki wybitnym walorom artystycznym i bogactwu treści uznawane są za najwyższe osiągnięcie w hierarchii ludowego tkactwa, dlatego jej prace były i są eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, np. na Ogólnopolskiej Wystawie Pokonkursowej „Dzieło Oskara Kolberga w Sztuce Ludowej”, Ogólnopolskiej Wystawie „Ludowa Rzeźba, Malarstwo i Dywany Dwuosnowowe Polski Północnej”, na Międzynarodowej Wystawie „Białostocka Sztuka Ludowa”  w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowej Wystawie „Wyroby Ludowe Białostocczyzny” w Sofii (Bułgaria), na Wystawach Rękodzieła Ludowego w JAPONII organizowane przez Panią Izumi Fujita, z którą Artystka Pani Bernarda współpracuje od kilkunastu lat (OSAKA, KAMAKURA, TOKIO). Tkaniny dwuosnowowe Pani Bernardy poszukiwane nie tylko w kraju, ale i za granicą, z uwagi na unikalną technikę wykonania, bogactwo treści stały się rewelacją w skali światowej Jej dywany zdobią domy koneserów i pasjonatów sztuki ludowej na całym świecie: i w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Szwajcarii, Japonii, Ameryce (Kanada, USA), Belgii i we Włoszech, Niemczech. itd.

Postawa Twórczyni Ludowej Bernardy Rość utrwalająca wśród młodzieży i rzeszy odbiorców folklor i tradycje kultury regionalnej, jej dotychczasowa działalność artystyczna, kulturotwórcza poprzez liczne ekspozycje, wystawy, warsztaty i pokazy tkania w kraju i za granicą stanowią trwały i namacalny wkład na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej a jej osoba na trwałe zapisze się w dorobku kulturalnym i historii Podlasia. 

NAGRODA IM. OSKARA KOLBERGA „ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ”  honoruje całokształt działalności twórczej Artystki Bernardy Rość, wyróżnia jej wybitne osiągnięcia na rzecz ocalenia podlaskiej tkaniny dwuosnowowej oraz zachowania podstawowych kanonów sztuki ludowej, za kultywowanie autentycznych wartości kultury regionalnej Podlasia”.

Bogusława Depkun

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.