Akcja-Rehabilitacja wznowiona

Akcja-Rehabilitacja wznowiona


Wszyscy żyjemy wojną na Ukrainie. To, co się tam dzieje, zajmuje nasze myśli, serca i mobilizuje do działań pomocowych. Jednak nasze dzieci także potrzebują wsparcia. Dlatego w sieci, na serwisie Facebook, trwa Akcja-Rehabilitacja. Zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne dla podopiecznych ze Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Pod Skrzydłami"
- Kochani, po głębszych przemyśleniach i sercem za Ukrainą, wznawiamy aukcje. Nie możemy zostawić bez pomocy podopiecznych naszego stowarzyszenia, którzy potrzebują rehabilitacji. Pomaga ona w lepszym funkcjonowaniu i uczy radzenia sobie w życiu. Spróbujmy im pomóc, póki mamy taką możliwość - pisze administratorka grupy, zapraszając jednocześnie do licytacji i wystawiania fantów.
Wczoraj Piotr Rećko, Starosta Sokólski, przekazał na aukcję obraz olejny. Jest to kopia „Autoportretu z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem” autorstwa Fridy Kahlo, namalowana przez Patrycję A. Zalewską. Wymiary pracy: 50 x 65 cm, z ramą 61 x 76 cm. Licytacja obrazu kończy się 20 marca, o godz. 21.00.
FRIDA KAHLO
Właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón. Urodziłą się 6 lipca 1907 r. w Meksyku. Życie Fridy rozpoczęło się i zakończyło w Coyoacán, niewielkim miasteczku na przedmieściach Meksyku, w domu zwanym „Niebieskim Domem”. Zmarła 13 lipca 1954 r.
Sztuka Kahlo przejawia bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej.
Najczęściej poruszaną w jej malarstwie tematyką było cierpienie i ból fizyczny. Wynikało to bezpośrednio z problemów zdrowotnych, które dotykały malarkę od wieku dziecięcego, ale też otaczającej ją codzienności. W czasach szkolnych była świadkiem wielu scen zbrojnej przemocy na ulicach Meksyku, związanej z trwającą meksykańską rewolucją.
6 letnia Frida zachorowała na polio, co spowodowało, że jej prawa noga była krótsza. W dorosłym życiu próbowała zamaskować ten defekt nosząc długie, kolorowe spódnice. Przypuszcza się, że Frida mogła mieć również wrodzoną wadę kręgosłupa w postaci rozszczepu przejawiającego się m.in. deformacją kręgosłupa i dolnych kończyn.
17 września 1925 r. 18 letnia Frida została ofiarą wypadku komunikacyjnego, zderzenia autobusu z tramwajem, w następstwie którego dziewczyna doznała szeregu poważnych urazów. Miała złamany kręgosłup, obojczyk, miednicę, połamane żebra, 11 złamań prawej nogi, złamania i zwichnięcia prawej stopy, zwichnięcia ramienia. Stalowy uchwyt poręczy autobusu przebił jej podbrzusze i macicę, co przekreśliło szanse na macierzyństwo. W wyniku odniesionych urazów Frida 3 miesiące spędziła w odlewie gipsowym, którym unieruchomiono jej ciało. W trakcie rekonwalescencji usilnie pracowała nad tym, aby powtórnie stanąć o własnych siłach i nauczyć się chodzić. Pomimo osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu, przez resztę życia doświadczała nawrotów bólu i dolegliwości pourazowych, które nieraz zmuszały ją do pobytu w szpitalu. Przeszła 35 operacji, głównie nakierowanych na usprawnienie prawej nogi, prawej stopy oraz kręgosłupa.
W dorosłym życiu Frida Kahlo trzykrotnie zachodziła w ciążę, jednak z uwagi na doznane w wypadku obrażenia ciała nigdy nie doczekała się upragnionego dziecka.
W czasie przymusowego unieruchomienia po wypadku, Frida zainteresowała się malarstwem. Ojciec podarował jej swoje farby, a matka sprezentowała specjalną sztalugę, żeby mogła malować na leżąco. Do baldachimu przymocowano jej lustro i tak rozpoczął się nowy rozdział w życiu Fridy. Ostatecznie porzuciła szkołę medyczną na rzecz uprawiania sztuki. W trakcie 3-miesięcznego okresu unieruchomienia w gipsie zajęła się tworzeniem autoportretów. Tłumaczyła ten fakt słowami - maluję siebie ponieważ najczęściej przebywam w odosobnieniu i znam dobrze obiekt, który uwieczniam.
Jej prace, często szokujące, obrazują ból i surowe życie kobiet. Wiele z nich (55 spośród 143) to autoportrety pełne osobistej symboliki, często bazującej na odniesieniach do anatomii. Frida mówiła o swojej pracy - nigdy nie maluję fikcji, przedstawiam moje własne życie.
Żródo: wikipedia, niezlasztuka.
Życiorys Fridy Kahlo jest bardzo bogaty, warto go dokładniej poznać.
Na podstawie książki Haydena Herrery “Frida: A Biography of Frida Kahlo” nakręcono amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny pt. “Frida” w reżyserii Julie Taymor.


Link do aukcji Akcja-Rehabilitacja
https://www.facebook.com/groups/2933970200199950


Opr. Patrycja A. Zalewska
 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.