Akcja - odblaski!

Akcja - odblaski!

Niedziela wieczór – czas który zwykle przeznaczamy na odpoczynek i przygotowanie się do zbliżającego się tygodnia i pracy. Sokólska Grupa Biegowa miała inne plany. Członkowie grupy wzięli udział w akcji Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Policjanci pokazywali jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Wraz z uczestnikami przeprowadzili eksperyment pokazujący widoczność pieszego mającego na sobie odblaski, kamizelki, ubrania z elementem odblaskowym i porównali z całkowitym brakiem odblasków. Różnica była widoczna od razu – pieszego bez odblasków ciężko było zauważyć z odległośći większej niż 35m, podczas gdy pieszy mający elementy odblaskowe widoczny był z ponad 130 metrów.

 

Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan, np. nad kostką ), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Można je również nosić na ubraniu, najlepszym miejscem wówczas będzie owiniecie opaski na przedramieniu.

Przypominamy, że obowiązuje przepis, w myśl którego pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Za jego brak grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Materiał: Piotr Krasnodębski

 

 

 

Zdjęcia


Tagi:policjaOdblaskisokólska grupa biegowaKPP w Sokółce

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.