8. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej.

8. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej.

Po raz ósmy uczestniczyliśmy dzisiaj w nabożeństwie, w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Po Mszy Świętej w Kościele pw św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, duchowni, mieszkańcy Sokółki, przedstawiciele Powiatu Sokólskiego, samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych, udali się pod pomnik upamiętniający pierwszą rocznicę katastrofy. Tam, po odśpiewaniu Hymnu Polski, przemówieniach i wspólnej modlitwie, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze w hołdzie i na znak pamięci o ofiarach tragedii.
Powiat Sokólski reprezentowali podczas dzisiejszej uroczystości Członkowie Zarządu Powiatu: Kazimierz Łabieniec i Krzysztof Szczebiot.

W imieniu Starosty Sokólskiego głos zabrał przedstawiciel Zarządu Powiatu Kazimierz Łabieniec:

"Spotykamy się tutaj już po raz ósmy, żeby powiedzieć: "pamiętamy o Was". My, mieszkańcy powiatu sokólskiego pamiętamy o pasażerach i pracownikach rządowego tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Pamiętamy, że polecieli do Katynia w geście patriotyzmu, w 70. rocznicę zbrodni sowieckiej dokonanej na obywatelach polskich. Wtedy to w lasach katyńskich w 1940 roku władze sowieckie nakazały rozstrzelać prawie 22 tysiące Polaków, głównie oficerów i wojskowych. Groby ofiar zbrodni katyńskiej rozsiane są w okolicach Smoleńska, Tweru, Charkowa, Kijowa i innych nieznanych miejscach. To im tragicznie zmarli przedstawiciele Narodu Polskiego mieli złożyć hołd i dać świadectwo pamięci.
Pozostaje nam mieć nadzieję, że ten pomnik postawiony tu w pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, wspomoże kiedyś naszych potomków w rozumieniu sensu nauki o historii i sensu patriotyzmu. Zadbajmy także, by pamiętali, że pod Smoleńskiem zginęli ludzie wielcy, którzy mieli w sobie ogromny potencjał i możliwości, którzy mogli wiele dokonać, a nie zdążyli...
Jedną z takich osób był Piotr Nurowski – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, miał złożyć wieniec na grobach zabitych w Katyniu, wśród których można było znaleźć też olimpijczyków. To jego imię nosi dziś stadion miejski w Sokółce.
Niech ta dzisiejsza rocznica nie będzie jednak pozbawiona nadziei, bo powtarzając słowa Wisławy Szymborskiej:
'Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci'.”

Starosta Sokólski Piotr Rećko wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Sokólskiego - Alicją Rysiejko oraz grupą pracowników Starostwa Powiatowego w Sokółce, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sokółce - Danielem Supronikiem i radnymi Rady Miejskiej w Sokółce, uczestniczyli w centralnych obchodach 8. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie, podczas której na placu Piłsudskiego został odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary tego tragicznego wydarzenia.

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapowiat sokólski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.