Akcja „ZNICZ 2016”

Akcja „ZNICZ 2016”

Początek listopada to czas, gdy udajemy się na groby naszych bliskich. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, czasami nawet setek kilometrów. Sokólscy policjanci włączając się w ogólnopolskie działania „Znicz” będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców powiatu i gości. W tym roku działania rozpoczną się w piątek – 28 października i będą trwały do 2 listopada 2016r.

W najbliższych dniach, w związku ze zbliżającymi się świętami, spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. Wybierając się w podróż przypomnijmy sobie o podstawowych zasadach, do których powinien zastosować się każdy kierowca zanim wybierze się w podróż.

  • Szczególną uwagę zwracaj na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznakowania. Dotyczy to szczególnie rejonów cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.
  • Samochód parkuj tylko w miejscach wyznaczonych, pozostawiony pojazd w miejscu zabronionym, utrudniającym przejazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
  • Nie wsiadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu.
  • Włącz światła mijania.
  • Pamiętaj, aby prowadzić pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy natężenie ruchu jest znacznie większe, istotne jest utrzymywanie niezbędnego odstępu miedzy pojazdami.
  • Pamiętaj, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądź wypoczęty a trasę pokonuj etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia zakazu ruchu na drogach samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy poniedziałku - 31 października w godzinach 18-22 oraz wtorku - 1 listopada w godzinach od 8 do 22.

W okresie od 31 października 2016 roku od godziny 13, do 1 listopada 2016 roku do godziny 20 będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu na ulicy Mickiewicza. Ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na odcinku drogi od ulicy Grodzieńskiej do ulicy Polnej. Jednocześnie będzie obowiązywał zakaz skrętu w prawo z ulic Ściegiennego, Wróblewskiego, Sikorskiego, Polnej w ulicę Mickiewicza.

Apelujemy też do pieszych, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie przez jezdnię lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

Większość z nas wybierze się na cmentarz, aby odwiedzić groby najbliższych. Pamiętajmy jednak, że na naszej drodze mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Z pewnością będą starali się wykorzystać nieuwagę na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie, tylko w grupie. Aranżują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Bądźmy czujni i ostrożni. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze zastosowali kilka zasad, pozwalających na uniknięcie sytuacji podczas której mogą paść ofiarą kieszonkowców:

  • nie zabieraj ze sobą większych kwot pieniędzy, wartościowej biżuterii czy dokumentów,
  • cenne rzeczy trzymaj blisko siebie, nie trzymaj ich w łatwo dostępnej torebce, a także nie pozostawiaj na ławce bez opieki, gdyż złodziej może wykorzystując nieuwagę, przeciąć pasek torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość.

Apelujemy także do osób starszych, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Nieraz warto wybrać dłuższą drogę, ale bezpiecznie dotrzeć do celu. Bądźmy czujni i przezorni.

Pamiętajmy także, aby wybierając się w daleką podróż w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. W tym celu należy sprawdzić, czy zostały zamknięte drzwi i okna.  Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki czy zabranie ulotek spod drzwi. Taka zaufana osoba może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, że ktoś jest stale obecny w domu.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy natychmiast Policję - dzwoniąc pod numer 997 lub komórkowy 112. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

www.sokolka.policja.gov.pl

Tagi:PowiatSokólskiSokółkapolicjaListopadAkcjaZNICZŚw.WszystkichŚwiętych1Listopad

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.