Z sesji Rady Miasta

Z sesji Rady Miasta

Na dzisiejszej sesji radni zajmowali się między innymi projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni przegłosowali projekt 18 głosami. Kolejnym punktem obrad był projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Sokółka na 2017 rok. To właśnie ten punkt sesji wzbudził najwięcej kontrowersji. Propozycją burmistrza było przeniesienie 18 zadań inwestycyjnych do Wieloletniej Prognozy Finansowej, oznaczałoby to niezrealizowanie ich w tym roku. Radni podejrzewali, że ten wybieg ma na celu wyrzucenie inwestycji z budżetu. Przewodniczący Komisji Finansów Tomasz Tolko przedstawił stanowisko komisji, która zdecydowała odrzucić propozycje przeniesienia tych inwestycji. Jak tłumaczył wpisanie ich do WPF-u nie obliguje burmistrza do realizacji tych zadań. Zaproponował, aby inwestycje zostały wykonane w tym roku, a których nie uda się zrealizować, zrobić do 30 czerwca 2018 roku. Zastępca burmistrza Antoni Stefanowicz tłumaczył, że nie uda się znaleźć wykonawców i małe jest prawdopodobieństwo realizacji tych zadań jeszcze w tym roku, choćby ze względu na pogodę. Radni nie uwierzyli w tego typu argumentację i ostatecznie nie przyjęli propozycji magistratu.

Zastępca burmistrza Adam Kowalczuk przekonywał, że środki zapisane na termomodernizacje szkoły w Rozedrance Starej i Malawiczach Dolnych powinny być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych. Argumentował to iż jest to pilniejsza inwestycja. Radni nie dali się przekonać, kontrargumentując że stan szkół jest zły i izolacja fundamentów jest bardzo potrzebna ze względu na przenikającą do środka wilgoć.  Zadanie to zostało pozostawione w budżecie.

Ostatnim, ale jakże ważnym punktem sesji było przedstawienie informacji dotyczącej incydentu na wysypisku w Karczach. Strażnicy miejscy dostrzegli na drodze dojazdowej do wysypiska rozwieszone banery, informujące o wstrzymaniu przez Sąd Administracyjny w Białymstoku zakazu ruchu pojazdów przywożących odpady. Strażnicy na miejscu zastali trzech mężczyzn, a jeden z nich przedstawił się jako nowy prezes spółki „Landfill”.  Danuta Kowalczyk radca prawny w Urzędzie Miasta poinformowała radnych, że sprawdziła w KRS, czy ta osoba jest uprawniona do reprezentowania spółki i okazało się, że nie jest tam wykazana do tych czynności. Radczyni zapewniła że zaskarżyła decyzję sądu o wstrzymaniu zakazu ruchu.

Temat Karcz powraca jak bumerang, a magistrat nie ma pomysłu jak rozwiązać tą sytuację.

fot. P. Białomyzy

tekst. Ł. Mucuś

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapowiat sokólskisesja rady miejskiejKARCZE

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.