Wizyta Starosty w Ministerstwie Rolnictwa

Wizyta Starosty w Ministerstwie Rolnictwa

Starosta Sokólski Piotr Rećko wspólnie z Radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego – Krzysztofem Krasińskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej – Danielem Supronikiem złożyli wizytę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Odwiedziliśmy Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pana Krzysztofa Jurgiela. Przedmiotem spotkania były sprawy związane z rolnictwem, czyli przede wszystkim problemy naszych rolników, ale jak i również przyjętego przez Radę Ministrów planu jak i strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Naszego Państwa, która jest przedmiotem Konsultacji Społecznych realizowanych przez Rząd. Kolejnym omówionym tematem była sprawa przebudowy i rozbudowy drogi S19. Podczas spotkania poruszyliśmy głównie temat problemów szkód łowieckich w rolnictwie, Pan Minister wprowadził nas w projekty zmian prawa łowieckiego(...) Prace nad projektem zmian są zaawansowane w zakresie takim, żeby to lasy państwowe wypłacały odszkodowania dla rolników, ma to przyspieszyć i ułatwić proces odszkodowawczy. Poruszyliśmy także temat ASF, ponieważ jest to w tej chwili największy problem na Podlasiu, Pan Minister pokazał nam kilka ścieżek i możliwości rozwiązania tego problemu. Równie ważnym tematem był rozwój poszczególnych rynków rolnych, czyli rynku mleczarskiego, sprzedaży drobiu, owoców itp… Wracając do tematu o Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - była to szeroka rozmowa, o tym w jaki sposób powinien się rozwijać nasz region. Jeżeli chodzi o wsparcie Rządowe – Pan Minister mówił o tym, że Jedwabny Szlak powinien pójść przez Kuźnicę, abyśmy mogli się rozwijać w zakresie przeładunku oraz spedycji. Oczywiście priorytetem jest droga S19 przechodząca przez Czarną Białostocką, obwodnicę Sokółki, aż do Kuźnicy. To jest najbardziej optymalne rozwiązanie za którym Minister będzie optował. Planowane jest spotkanie Pana Ministra Krzysztofa Jurgiela z Ministrem Jerzym Szmitem w tej sprawie. Zostaliśmy również zaproszeni do tworzenia porozumień z gminami, aby wspierać te kwestie. Poruszyliśmy temat zmiany ustawy dotyczącej szpitali i ich klasyfikacji, przedstawione zostały ewentualne zagrożenia związane z tym projektem ustawy. Wystąpimy do Ministra Krzysztofa Jurgiela z pismem w tej sprawie ażeby popierał optymalne rozwiązania dla powiatu sokólskiego.” – spotkanie podsumował Starosta Sokólski Piotr Rećko

„Omówiliśmy wiele spraw dotyczących naszego powiatu oraz szerzej - regionu.
Zwróciłem uwagę na wielkie zainteresowanie Ministra szczególnie walką z afrykańskim pomorem świń, odszkodowaniami dla rolników z tego powodu, rozwojem mleczarstwa i cenami mleka. Minister też widzi problemy naszego regionu związane z budową sieci dróg. Zaangażował się w ujęcie w planach modernizacji drogi S19 z uwzględnieniem przebiegu jej istniejącą trasą Białystok - Wasilków - Sokółka. Wnioskuje również o ukończenie remontu trasy Białystok - Augustów. Myślę że cel zostanie osiągnięty...”
- powiedział Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego - Krzysztof Krasiński.

"...Oficjalnie zaprosiliśmy Ministra Krzysztofa Jurgiela na uroczystą komisje specjalną do spraw Karcz, na której zostanie podsumowana działalność, oraz oficjalnie podziękujemy instytucjom za pomoc w " zamknięciu" składowiska odpadów w Karczach...” - skomentował Przewodniczący Rady Miejskiej – Daniel Supronik.

Paulina Kondrat

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.