Uroczyste Przekazanie Samochodu Pożarniczego dla OSP w Krynkach

Uroczyste Przekazanie Samochodu Pożarniczego dla OSP w Krynkach

Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krynkach został przekazany nowy wóz bojowy. Uroczystości odbyły się 4 grudnia 2016 r. na Placu Jagiellońskim w Krynkach poprzedzone nabożeństwem w Cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krynkach, mszą św. w Kościele pw. Św. Anny w Krynkach oraz wspólnym przemarszem gości i zebranych mieszkańców na plac.

„ …Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Bóg, honor, ojczyzna - te słowa wypisane na pięknych sztandarach, które trzymają druhowie są również w ich sercach. Te słowa  niejednokrotnie prowadzą ich do akcji ratowniczych, pozwalają im bohatersko służyć mieszkańcom Powiatu Sokólskiego Gminy Krynki. Dla pełnienia tak ważnej służby warto zabiegać o pozyskiwanie środków. Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować pani Burmistrz Jolancie Gudalewskiej, to dzięki jej staraniom i kołataniu do drzwi różnych instytucji mamy tutaj efekt w postaci wspaniałego wozu strażackiego.” – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko

Samorząd Gminy Krynki od wielu lat zabiegał o zakup nowego wozu strażackiego dla OSP w Krynkach. Na początku XX wieku drużyna pożarna wyposażona była w: 3 węże, 3 sikawki, 15 bosaków, 25 siekier, 10 beczek do wody, 1 zbiornik obręczowy  i 6 wiader. Od 1994 roku jednostka OSP w Krynkach działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, a od 2002 roku w Systemie Selektywnego Powiadamiania. W tym czasie posiadała dwa samochody: Star 244 i Jelcz 315, motopompy: PO-3, PO-5 i pływającą „żabkę”. Teraz Jednostka OSP w Krynkach została wyposażona w samochód o klasie wagowej średniej marki Mercedes. Napęd 4x4, zbiornik wody o pojemności 3500 litrów, wyciągarka, podnoszony maszt oświetleniowy, wysokociśnieniowy wąż szybkiego natarcia. Takie wyposażenie z pewnością skróci czas dotarcia na miejsce zdarzenia oraz pozwoli na podejmowanie większego zakresu działań ratowniczych.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w swoim wystąpieniu przedstawił wartość całkowitą przekazanego samochodu ratowniczo-gaśniczego, którego kwota wynosi 771 948,00 zł oraz podziękował poszczególnym osobom, które przyczyniły się do pozyskania środków na zakup samochodu. Poszczególne dotacje OSP w Krynkach zawdzięcza dla:
- Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - 150 000 zł
- Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej - 150 000 zł; z WFOŚiGW w Białymstoku, 50 000 zł
- Starostwa Powiatowego w Sokółce 12 000 zł
- darowizna Nadleśnictwa Supraśl - 20 000 zł
- darowizna Nadleśnictwa Krynki - 20 000 zł
- wsparcie finansowe Spółdzielni Produkcyjno-Handlowej „Krynka”- 5 000 zł
- wsparcie finansowe Banku Spółdzielczego w Białymstoku - 10 000 zł
- darowizna - P.H.U. Agropol Leszek Olchowik - 3 000 zł
- darowizna - Gospodarstwo Ogrodnicze Wilczewscy - Jerzy Wilczewski - 3 000 zł.
Pozostałą kwotę stanowią środki własne gminy.

„Panie Starosto, Pani Burmistrz chciałbym na ten sojusz rządowo-samorządowy przy tym zakupie podziękować na państwa ręce, za dobrą współpracę. Wspólnie jest naprawdę łatwiej, widać to na tym przykładzie. Nie bez powodu mówimy o naszej misji, którą teraz pełnimy, misji publicznej, że wspólnie damy radę. … Życzę strażakom bezpiecznych akcji i powrotów do domów i rodzin. Rodzinom dziękuję za wsparcie i niech Was strzeże i opiekuje się Wami Wasz patron Św. Florian i niech boska opatrzność będzie zawsze z Wami w dalszej służbie.” – mówi Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Wręczenie aktu przekazania samochodu zostaje złożone na ręce Dh Macieja Stefanowicza Prezesa OSP Krynki, kluczyki od pojazdu na ręce Dh Krzysztofa Kalińskiego kierowcy OSP Krynki oraz dowodu rejestracyjnego na ręce Burmistrz Krynek Jolanty Gudalewskiej.

Na zaproszenie Burmistrz Krynek Jolanty Gudalewskiej oraz Prezesa Jednostki OSP Krynki Macieja Stefanowicza przybyli m. in.: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Nadbrygadier Leszek Suski, Podlaski Komendant Państwowej Wojewódzkiej Straży Pożarnej Brygadier Jarosław Wendt, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Nadinspektor Daniel Kołnierowicz, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Pułkownik Grzegorz Biziuk, Zastępca Dyrektora do Spraw Rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzej Gołębiewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce Brygadier Wacław Greś, Komendant Powiatowy Policji w Sokółce  Inspektor Krzysztof Mróz, Wójt Gminy Szudziałowo Tadeusz Tokarewicz, Księża, Komendanci Placówek Straży Granicznej w Krynkach, Bobrownikach i Szudziałowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Aleksander Lickiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Bogdan Kolęda, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krynkach Józef Czarniecki wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Krynkach, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Białymstoku z oddziałem w Krynkach Anna Domin, Prezes SPH „Krynka” Mieczysław Surowiec, Prezes Zarządu Przedsiębiorstw Leszek Olchowik, Druhowie wraz z poczetami sztandarowymi oraz mieszkańcy Krynek.

Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem, po czym wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek.

Zdjęcia


Tagi:PowiatSokólskiStarostaSokólskiKrynkiospszudziałowouroczystościpodlasiedotacjeSGOSPKrynkiBurmistrzKrynekGminaNadleśnictwoMSWiAZielińskiJarosławSamochódPrzekazaniePlacówkaBobrownikiPlacJagielloński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.