Szkolenie w zakresie Terapii NeuroTaktylnej

Szkolenie w zakresie Terapii NeuroTaktylnej

Od 9 do 10 października 2021r. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” gościło dr Katarzynę Nowak -Wróblewską z Instytutu Masgutovej w Warszawie, która wprowadzenie grupę nauczycieli z powiatu sokolskiego w tajniki terapii taktylnej. Przeszkoleni pedagodzy z zakresu terapii NeuroTaktylnej  -I poziom będą mogli pomóc podopiecznym w ich funkcjonowaniu. Program terapii neurotaktylnej daje dobre wyniki w zakresie sensoryczno-proprioceptywnej stymulacji odruchów, co reguluje: integrację odruchów, napięcie mięśniowe,integrację sensomotoryczną, świadomość kinestetyczną ciała.

Terapia Taktylna jest jedną z bazowych terapii stosowanych w metodzie dr S. Masgutovej. Terapia ta proponuje techniki terapeutyczne, które wpływają na rozwój funkcji półkul i kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych partii mózgu. Współdziała ona z Neurosensoryczną integracją odruchów dr S. Masgutovej. W czasie terapii stosuje się specjalne techniki stymulacji, który pobudzają oraz przygotowują receptory skóry do prawidłowego odbioru bodźców sensoryczno-motorycznych pochodzących z otoczenia. Zwiększa świadomość ciała i reguluje zaburzenia skóry w odbiorze wrażeń dotykowych. Reguluje reakcje mózgu na informacje pochodzące ze skóry i mięśni. Działa relaksująco i wyciszająco na układ nerwowy. Obniża poziom stresu.

Zachęcamy innych pedagogów do poznania tej metody terapii, aby pomóc podopiecznym.

Szkolenie zostało przeprowadzone dzięki wsparciu finansowemu ze środków PFRON z Urzędu Marszałkowskiego poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku oraz środków Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce w ramach projektu „Wsparcie terapeutów osób niepełnosprawnych w procesie rehabilitacji”. Część przeszkolonych pedagogów skorzystało z dofinansowania inicjatywy lokalnej Grupy Nieformalnej, której Patronem jest Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” pn. „Terapia taktylna wsparciem procesu rehabilitacji osób niepełnosprawnych” realizowanej w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków programu NOWEFIO z Regionalnymi Operatorami Projektu: Fundacja Instytut Suwerennej oraz Spółdzielnia Socjalna „Aktive Go” w Białymstoku.

 

                                                                                                                                                        Beata Tur

link ze strony Instytutu Masgutovej

https://www.facebook.com/Mi%C4%99dzynarodowy-Instytut-dr-Swiet%C5%82any-Masgutowej-195218403857029/?__cft__[0]=AZXN-UyD5mBIGYC6zAidXGPHE1zNBL7aihTbU33kwbhwHlu1qMgFZBebvNupP7E2kJuJexIcO7wcP5AniS2hxL7C7pvXDdYGCIDegx1HIvGZBiZkxY3zBl8U_Cgi6aocgY4g7naPbw-UtQS-I7KaqLZ4&__tn__=kC%2CP-R

 

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.