Przystanek historia prezentuje film dokumentalny

Przystanek historia prezentuje film dokumentalny

Kolejne spotkanie z cyklu Przystanek historia za nami. Tym razem tematyką była projekcja filmu dokumentalnego The Soviet Story reż. Edvins Snore.

Film powstał w 2008 roku. Opowiada o sowieckim terrorze wewnętrznym, jak również niemiecko-sowieckiej współpracy przed rokiem 1941. Zawiera wywiady z zachodnimi oraz rosyjskimi historykami, między innymi Normanem Davisem, Borysem Sokołowem, pisarzem Wiktorem Suworowem oraz Władimirem Bukowskim, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również ofiarami sowieckiego terroru. Główną tezą filmu jest wskazanie analogii - na płaszczyźnie filozoficznej, organizacyjnej a także politycznej - pomiędzy systemami nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II wojny światowej. W filmie pokazano Wielką Czystkę, Hołodomor, zbrodnię katyńską, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w gułagach dokonywane na ludziach.

Na pytanie: Czy film był warty pokazania dla ludzi? Jarosław Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej z oddziałem w Białymstoku odpowiada: Film w jakiś sposób może nie był dla ludzi zaskoczeniem. Natomiast może nie każdy jest w stanie wymienić wszystkie ważniejsze argumenty przemawiające za tym, że rzeczywiście komunizm jest zbrodniczym systemem.
"Na następnym przystanku będziemy mówić o obchodach Milenium chrztu Polski w 1996 roku." - dodaje Jarosław Wasilewski.

Projekcję filmu zawdzięczamy dla Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Sokólskiego Ośrodka Kultury w Sokółce i Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce.

Zdjęcia


Tagi:białystokhistoriaPowiatSokólskiPrzystanekIPNThe Soviet Story rez. Edvins Snore.FilmNKWDGestapoZbrodniaKatyńskaKomunizmNazizmInfoSokółka

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.