Noc Bibliotek w Sokółce

Noc Bibliotek w Sokółce

Biblioteka Publiczna w Sokółce zaprosiła mieszkańców do udziału w kolejnej edycji Nocy Bibliotek! Nasza placówka wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji już po raz siódmy.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Taka noc zdarza się tylko raz w roku!

Świętowanie zaczęliśmy już w piątek. Uczniów klasy IV SP nr 2 w Sokółce zaprosiliśmy na emisję filmu pt. ”Operacja. Człowiek w czerni”.  Jest to kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2" autorstwa norweskiego pisarza Jørna Liera Horsta. Nasza placówka miała do rozdania kody, dzięki którym można było obejrzeć powyższy film w domu. Mamy nadzieję, że darmowe, domowe projekcje filmowe były dodatkową atrakcją i formą świętowania tej wyjątkowej nocy.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej zorganizował zajęcia animacyjne dla przedszkolaków ph. "Skarby jesieni", na które przybyły dzieci z Przedszkola nr 5. Maluchy powitały "Panią Jesień" wierszem Józefa Czechowicza pt. ,,Jesień''. Dzieci zapoznały się z charakterystycznymi cechami jesieni. Podczas zajęć, oglądając wystawę prezentującą dary jesieni (owoce, warzywa, kwiaty, kasztany, żołędzie, kolorowe liście) przedszkolaki wypowiadały się na temat ich znaczenia dla ludzi i zwierząt. "Stokrotkom" i  "Maczkom'' niespodziankę sprawiła Izabela Gwiazdowska ze Studia Działań Kreatywnych "Gwiazda''.  Animatorka również postawiła na jesienne motywy i zabrała małych czytelników na wycieczkę w poszukiwaniu tej pięknej pory roku. W czasie wędrówki dzieci dmuchały listki, poznały kolory jesieni, jechały też konno, spotkały jeża, a nawet Czerwonego Kapturka. Kolejnym miejscem, w którym szukały oznak jesieni było morze. Tam spotkały Małą Syrenkę. Pani Izabela wykonała z balonów przepiękną Arielkę, którą dzieci zabrały do przedszkola. Pod koniec imprezy maluchy miały okazję spróbować swoich sił w robieniu balonowych zwierzątek.

Dorosłych zaprosiliśmy na spotkanie autorskie z Kingą Tatkowską i promocję książki pt. „Oszukany czas".  Autorka opowiedziała gościom jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem oraz jak przygotować się do napisania książki. Zdradziła czytelnikom, że seria „Oszukany czas” będzie się składać aż z 5 tomów!

 Hasłem tegorocznej nocy bibliotek  stał się slogan „Czytanie wzmacnia”. Jak je zinterpretować? Czytanie wzmacnia każdego z osobna, ale także nas jako społeczeństwo. Czytanie wzmacnia jak czosnek, imbir, szpinak i cytryna. Wzmacnia odporność na głupotę! Wzmacnia pamięć. Jest dla naszego mózgu jak podnoszenie ciężarów dla kulturysty. Czytanie i wypożyczanie książek z biblioteki wzmacnia podwójnie, nas i środowisko - mówili kolejno organizatorzy, artyści i bibliotekarze zaproszeni do czynnego współtworzenia Nocy Bibliotek.

Przez cały tydzień obowiązywała ABOLICJA, czyli umorzenie kary za przetrzymane książki. "Zapominalscy" mieli okazję zwrócić zaległe książki bez żadnych konsekwencji!

Noc Bibliotek to nie tylko akcja promująca czytelnictwo, ale także pokazująca, że biblioteki to miejsca ciepłe, przyjazne i zdecydowanie dla każdego!

Biblioteka Publiczna w Sokółce

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.