Narodowe Czytanie - „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie - „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym. Obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tą rocznicą podczas tegorocznego Narodowego Czytania lekturą było ostatnie dzieło Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Biblioteka Publiczna w Sokółce po raz siódmy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji , której głównym celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. 

W tym roku współorganizatorem akcji jest Fundacja Języka Polskiego założona w 2008 r. przez językoznawców z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczną akcję Narodowego Czytania Biblioteka Publiczna w Sokółce rozłożyła na dwa dni.  

6 września w czwartek uczniowie klas humanistycznych z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce uczestniczyli w warsztatach pięknego czytania, które poprowadziła prezes Fundacji Języka Polskiego pani dr Magdalena Wanot-Miśtura oraz studentka Natalia Koszewska. Młodzież miała okazję zmierzyć się w konkursach wiedzy dotyczących m.in. słownictwa archaicznego w powieści Stefana Żeromskiego. Uczestnicy zapoznali się również z ćwiczeniami poprawiającymi dykcję. Chwilę potem podzieleni na grupy, świeżo zdobytą wiedzę wykorzystali w konkursie pięknego czytania. Zwycięzcy otrzymali książkowe nagrody.

Natomiast następnego dnia w godzinach porannych dzięki uprzejmości pana Kazimierza Sołowieja - prezesa zarządu firmy PPHU Krespol - panie bibliotekarki czytały wybrane fragmenty „Przedwiośnia” w autobusie komunikacji miejskiej.

Sokólska odsłona akcji Narodowe Czytanie co roku ma wielu miłośników, co odzwierciedliło ostatnie spotkanie o godzinie 17:00 w bibliotece. Czytelnię wypełnili nie tylko słuchacze, ale również osoby, które z przyjemnością przeczytały ulubione fragmenty powieści. Gościem specjalnym popołudniowego spotkania była pani dr Monika Kresa z Fundacji Języka Polskiego.

Osoby, które zmierzyły się z głośnym czytaniem w nagrodę otrzymały nowo wydany egzemplarz „Przedwiośnia” z pamiątkową pieczęcią.

Obydwu spotkaniom towarzyszył stół ze słodkim poczęstunkiem rodem z powieściowej Nawłoci.

Biblioteka serdecznie dziękuje za aktywne uczestnictwo w Narodowym Czytaniu pani Burmistrz Ewie Kulikowskiej, zastępcy burmistrza Adamowi Kowalczuk, poetce Leonardzie Szubzda, pani dyrektor Przedszkola Nr 5 pani Lucynie Szymańskiej oraz wszystkim przyjaciołom biblioteki.

Katarzyna Bułkowska, Ewelina Kaźmierowicz

Biblioteka Publiczna w Sokółce

 

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.