Goście z zielonej Ukrainy

Goście z zielonej Ukrainy


Młodzież z Nowego Rozdołu na Ukrainie wraz z opiekunami, na zaproszenie Starosty Sokólskiego Piotra Rećko gościła dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Towarzyszyli jej: Dyrektor Lech Czarnowicz, nauczyciele i uczniowie z ZSZ w Sokółce.
W imieniu Gospodarza Powiatu pochłoniętego obowiązkami służbowymi, delegację z Ukrainy oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce przyjął Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy wraz z Sekretarz Powiatu Katarzyną Nowak i Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Anna Marta Aniśkiewicz.
Wicestarosta Jerzy Białomyzy przedstawił młodzieży prezentację dotyczącą Powiatu Sokólskiego przygotowaną przez Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Sokółce, szeroko ją omawiając. Goście z okolic Lwowa zostali obdarowani przez władze Powiatu Sokólskiego drobnymi pamiątkami, za co odwdzięczyli się piosenką, świetnie znaną i chętnie śpiewaną przez Polaków - ze sceny sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce popłynęły słowa utworu “Hej sokoły”, w oryginale “Żal za Ukrainą”. Było też wspólne zdjęcie i mnóstwo serdeczności płynącej w obie strony.


“Moi kochani, to prawda, że pieśń łączy pokolenia, ale pieśń również łączy narody i tutaj mamy tego przykład. Ja ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować dyrekcji szkoły i wszystkim tym ludziom, którzy doprowadzili do tego, że możemy na naszej Ziemi Sokólskiej gościć delegację z Ukrainy. Cieszymy się bardzo, że możemy tutaj, przez granicę przyjaźnić się z naszymi sąsiadami. Jeszcze raz serdecznie witamy gości z Ukrainy na Sokólszczyźnie.” - witał gości Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy.


“Przyjechaliśmy z Nowego Rozdołu, z miasteczka znajdującego się niedaleko Lwowa. Przyjechaliśmy z Towarzystwa Pomocy Polakom “Wielkie Serce” na Ukrainie ,przy którym działa polska szkoła im. Karoliny Lanckorońskiej. Z wielką chęcią i radością bierzemy udział w projekcie, który wygrał Zespół Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce - która ma bardzo piękną, romantyczną nazwę. Łączy nas piosenka. Projekt ma na celu wymianę kulturową, czyli nasze dzieci uczą się polskich piosenek, polskie dzieci uczą się ukraińskich piosenek… Skutkiem ma być przyjaźń między dwoma sąsiadami, dwoma narodami. Bardzo mocno dziękujemy za to, że ZSZ im. Elizy Orzeszkowej na czele z panią Elwirą Zabłocką i panią Jolantą Siemieniako, wygrał ten projekt i zaprosił nas, włączył nas do tego projektu. Dzięki temu mamy zaszczyt gościć w Sokółce, a dzisiaj jesteśmy zaproszeni przez pana Starostę Sokólskiego Piotra Rećko do Starostwa Powiatowego w Sokółce, za co bardzo dziękujemy i zapraszamy do nas na zieloną Ukrainę. U nas jest pięknie, jesteśmy otwarci i drzwi naszej szkoły, naszego polskiego Towarzystwa działającego pod Lwowem też zawsze są otwarte. Serdecznie a wszystko dziękujemy i zapraszamy.” - dziękowała Tatiana Biłyk - Dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole, która przyjechała z młodzieżą ukraińską do Sokółki.


“Zespół Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce reprezentowany przez Dyrektora Lecha Czarnowicza i nauczycielki, koordynatorki projektu Jolantę Siemieniako oraz Elwirę Zabłocką, napisał projekt pt. “ Łączy nas piosenka”. Jest to projekt dotyczący wymiany młodzieży pomiędzy Polską, a Ukrainą. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz oczywiście przy współudziale środków własnych Powiatu Sokólskiego. Beneficjentami tego projektu jest szkołą w Nowym Rozdole koło Lwowa na Ukrainie, szkoła im. Karoliny Lanckorońskiej działająca przy Towarzystwie Pomocy Polakom “Wielkie Serca” oraz ZSZ w Sokółce.
Projekt polega na tym, że w pierwszym tygodniu września przyjeżdżają do nas , do Sokółki dzieci z Ukrainy, z Nowego Rozdołu. W ostatnim tygodniu października młodzież z naszej szkoły jedzie z rewizytą do Nowego Rozdołu.
Mamy wspólnie stworzyć dwa koncerty piosenek polskich i ukraińskich. Zaprezentować te koncerty najpierw w Sokółce w Zespole Szkół Zawodowych na Zielonym Osiedlu, a następnie w Nowym Rozdole koło Lwowa w siedzibie Towarzystwa “Wielkie Serca”. Projekt jest również wymiana kulturalną pomiędzy młodzieżą i służy integracji młodzieży ukraińskiej, także pochodzenia polskiego i młodzieży z ZSZ w Sokółce.
Dzieci się poznają, mieszkają w ośrodku OSiR nad zalewem w Sokółce. Tam wspólnie spędzają czas, chodzą na spacery, przygotowują koncert, spożywają wspólne posiłki w restauracji “Serce” na Osiedlu Zielonym. Spędzają bardzo dużo czasu razem.”
- opowiadała o inicjatywie Jolanta Siemieniako, nauczycielka z ZSZ w Sokółce, koordynator projektu.


Patrycja A. Zalewska
 

Zdjęcia


Tagi:powiat sokólskiZSZ w sokółceJerzy Białomyzynowy rozdoł ukrainapiotr rećko starosta

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.