Apel na okoliczność 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Apel na okoliczność  103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Zbliża się 103. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Zwracam się do szanownych Państwa  i ludzi dobrej woli z prośbą o objęcie szczególną opieką miejsc, w których zlokalizowane są przydrożne krzyże bądź kapliczki.
To ważna cząstka naszego dziedzictwa narodowego i materialnego i trwały element naszych małych lokalnych Ojczyzn.
Oprócz świadectwa o wysokiej kulturze duchowej, przywiązaniu do wartości chrześcijańskich naszych przodków, wiele z tych upamiętnień dotyczy różnych faktów z historii naszej Ojczyzny. Nie ma chyba wokół nas wsi, której mieszkańcy nie walczyli o wolność naszej Ojczyzny czy to w Powstaniach czy też na frontach I i II Wojny Światowej. Wielu z nich już nigdy nie powróciło do swoich domów.Wiele kapliczek upamiętnia ważne wydarzenia lub  jest prośbą o pokój i zdrowie dla mieszkańców danej miejscowości.
 W ten prosty sposób oddamy cześć Najwyższemu Bogu oraz złożymy należny szacunek wspomnianym na krzyżu bądź w kapliczce naszym bohaterom.
Niech 11 listopada załopoczą wokół nich nasze narodowe barwy.
Warto przypomnieć, że Sowieci po zaanektowaniu naszych Ziem Wschodnich walkę z polskością rozpoczęli od niszczenia obiektów sakralnych i zrównywania z ziemią przydrożnych krzyży oraz małych kapliczek. Trwa wojna hybrydowa a przywódca sąsiedniego państwa neguje polskość naszych ziem twierdząc, że to ziemie białoruskie
Udekorujmy je biało-czerwonymi barwami. Kolorami, które tak bardzo drażniły okupantów i zaborców.

Klub Historyczny im. kpt. Franciszka Potyrały „Oracza”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.